Leerlingleraarratio

De leerlingleraarratio betreft het gemiddeld aantal leerlingen per voltijdeenheid leraar. Dit is iets anders dan de gemiddelde groepsgrootte. De leerlingleraarratio verschilt per onder­wijs­sector en is sterk afhankelijk van wie je meetelt als leraar en wie niet. Zo komen in het middelbaar beroepsonderwijs relatief veel instructeurs voor die niet meetellen als le­raar. De leerlingleraarratio is het hoogst in het hoger beroepsonderwijs (20,2 leerlingen in 2019) en het laagst in het voortgezet onderwijs (15,2 leerlingen in 2019).

In alle sectoren, behalve het wetenschappelijk onderwijs, daalt de leerlingleraarratio in de laatste jaren. In het primair onderwijs sinds 2015, in het voorgezet onderwijs en het hoger beroepsonderwijs vanaf 2017 en in het middelbaar beroepsonderwijs daalt de ratio al vanaf 2013. In het wetenschappelijk onderwijs stijgt de leerlingleraarratio weer vanaf 2016.

Leerlingleraarratio per sector

Leerlingleraarratio per sector
POVOMBOHBOWO
200915,614,218,623,619
201015,914,419,223,819,6
201116,414,919,523,119,8
201216,815,31922,219,3
201316,815,42019,4
201416,715,419,721,619,5
201516,915,418,720,719,2
201616,715,418,520,319
201716,515,418,320,619,3
201816,215,318,220,519,8
201916,115,21820,219,7

Binnen een onderwijssector varieert de leerlingleraarratio aanzienlijk. Zo loopt deze ratio binnen het primair onderwijs uiteen van 6,6 leerlingen in het (voortgezet) speciaal onder­wijs tot 17,8 leerlingen in het basisonderwijs. In het middelbaar beroepsonderwijs varieert deze van 15,0 leerlingen bij agrarische opleidingscentra tot 18,5 leerlingen daarbuiten.

Bron: DUO, VH en VSNU. Brontabel als csv (346 bytes)

Leerlingleraarratio per (sub)sector

Leerlingleraarratio per (sub)sector
20092010201120122013201420152016201720182019
POTotaal15,615,916,416,816,816,716,916,716,516,216,1
BAO17,417,718,318,718,618,618,718,418,217,817,8
SBAO8,68,99,29,39,19,39,29,29,39,49,3
(V)SO5,35,76,16,36,36,56,46,56,66,66,6
VOTotaal14,214,414,915,315,415,415,415,415,415,315,2
MBOTotaal18,619,219,5192019,718,718,518,318,218
Excl. groen19,320,120,219,720,720,419,41918,918,718,5
Groen14,114,214,91515,915,515,215,3151515
HBOTotaal23,623,823,122,221,620,720,320,620,520,2
WOTotaal1919,619,819,319,419,519,21919,319,819,7
Bron: DUO, VH en VSNU. Brontabel als csv (662 bytes)

Afzenders