Leerlingleraarratio

De leerlingleraarratio betreft het gemiddeld aantal leerlingen per voltijdeenheid leraar. Dit is iets anders dan de gemiddelde groepsgrootte. De leerlingleraarratio verschilt per onder­wijs­sector en is sterk afhankelijk van wie je meetelt als leraar en wie niet. Zo komen in het middelbaar beroepsonderwijs relatief veel instructeurs voor die niet meetellen als le­raar. De leerlingleraarratio is het hoogst in het hoger beroepsonderwijs (20,4 leerlingen in 2017) en het laagst in het voortgezet onderwijs (15,3 leerlingen in 2018).

In het primair onderwijs daalt de leerlingleraarratio sinds 2015, in het voorgezet onderwijs is deze ratio vrijwel niet veranderd in de afgelopen jaren, in het middelbaar beroepsonder­wijs daalt deze ratio al vanaf 2013 en in het hoger beroeps- en wetenschappelijk onder­wijs is sprake van een stijging van de leerlingleraarratio van 2016 op 2017.

Leerlingleraarratio per sector

Leerlingleraarratio per sector
POVOMBOHBOWO
200915,614,218,623,619
201015,914,419,223,819,6
201116,414,919,523,119,8
201216,815,319,522,219,3
201316,815,42019,4
201416,715,419,721,619,5
201516,915,418,820,419,2
201616,715,418,52019
201716,415,418,420,419,3
201816,215,318,319,8

Binnen een onderwijssector varieert de leerlingleraarratio aanzienlijk. Zo loopt deze ratio binnen het primair onderwijs uiteen van 6,6 leerlingen in het (voortgezet) speciaal onder­wijs tot 17,8 leerlingen in het basisonderwijs. In het middelbaar beroepsonderwijs varieert deze van 15,0 leerlingen bij agrarische opleidingscentra tot 18,8 leerlingen daarbuiten.

Bron: DUO, VH en VSNU. Brontabel als csv (313 bytes)

Leerlingleraarratio per (sub)sector

Leerlingleraarratio per (sub)sector
2009201020112012201320142015201620172018
POTotaal15,615,916,416,816,816,716,916,716,416,2
BAO17,417,718,318,718,618,618,718,41817,8
SBAO8,68,99,29,39,19,39,29,29,29,4
(V)SO5,35,76,16,36,36,56,46,56,66,6
VOTotaal14,214,414,915,315,415,415,415,415,415,3
MBOTotaal18,619,219,519,52019,718,818,518,418,3
Excl. groen19,420,120,220,420,820,419,419,118,918,8
Groen14,114,214,91515,915,515,215,31515
HBOTotaal23,623,823,122,221,620,42020,4
WOTotaal1919,619,819,319,419,519,21919,319,8
Bron: DUO, VH en VSNU. Brontabel als csv (609 bytes)

Afzenders